PELERINAJ ÎN GRECIA ŞI INSULA CORFU - 6-12 mai 2013

ZIUA I (luni, 6 mai):

• Plecare la ora 6.00 de la Biserica "Iancu Vechi-Mătăsari" pe traseul Bucureşti – Giurgiu – Ruse – Sofia – Kulata. Cazare Şi cină la hotel în Seres / Salonic.

ZIUA a II-a (marţi, 7 mai):

• Mic dejun. Salonic – se vizitează Centrul istoric al oraşului, Biserica "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir", unde se află moaştele sfântului, participare la Sfânta Liturghie, Biserica "Sfântul Gheorghe" – Rotonda, cea mai veche biserică creştină din Grecia, Biserica "Sfânta Sofia" unde se află moaştele Sfântului Vasile cel Nou, biserica Mitropoliei, unde se află moaştele Sfântului Grigorie Palama.
  • Plecare spre Kalambaka cu oprire la Mănăstirea "Sfânta Paraschevi" din Valea Tembi (adăposteşte moaştele Sfintei Paraschevi Şi un izvor cu apă tămăduitoare pentru cei cu probleme la ochi).
  • Cazare si cină în Kalambaka.

ZIUA a III-a (miercuri, 8 mai):

• Mic dejun. Vizită la Complexul monastic Meteora – mănăstirile Marea Meteoră şi Varlaam. Ora 12.00 plecare spre Igoumenitza, traversare cu feribotul în insula Corfu. Vizită la Biserica "Sfântului Ierarh Spiridon", unde se află moaştele Sfântului Spiridon. Cazare şi cină în Corfu.

ZIUA a IV-a (joi, 9 mai):

• Mic dejun. Traversare cu feribotul Corfu – Igoumenitza.
  • Deplasare către Atena cu oprire la Patras pentru a vizita Catedrala "Sfântul Apostol Andrei" (unde se află moaştele Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României).
  • Cazare şi cină în Atena.

ZIUA a V-a (vineri, 10 mai):

• Mic dejun. Deplasare cu feribotul pe Insula Egina la biserica Mănăstirii "Sfântului Ierarh Nectarie – Vindecătorul de boli" (unde se află moaştele Sfântului Nectarie).
  • Participare la Sfânta Liturghie cu ocazia sărbătorii Izvorul Tămăduirii. Revenire la Atena.
  • Timp liber la dispoziţia pelerinilor.
  • Cazare şi cină în Atena.

ZIUA a VI-a (sâmbătă, 11 mai):

• Mic dejun. Vizită la Catedrala arhiepiscopală "Buna-Vestire", la Acropolis şi la stânca Areopagus, locul unde a predicat Sfântul Apostol Pavel în Atena.
  • Plecare către insula Evia pentru a vizita Biserica "Sfântul Ioan Rusu" (loc unde se află moaştele Sfântului Ioan Rusu) şi Mănăstirea Cuviosului David (loc unde se află moaştele Cuviosului David).
  • Plecare spre Nei Pori cu oprire la Mănăstirea "Kato Xenia" (loc unde se află o parte din Brâul Maicii Domnului).
  • Vizită la mănăstirea de pe Muntele Olimpului (10 km. de Nei Pori). Cazare şi cină la Nei Pori.

ZIUA a VII-a (duminică, 12 mai):

• Mic dejun.
  • Timp liber la dispoziţia pelerinilor.
  • Plecare spre România, sosire în Bucureşti în jurul orelor 24.00.

PREŢ: 430 EURO/persoană/loc cameră dublă

SERVICII INCLUSE:

• transport cu autocarul 3 stele (aer conditionat, tv, video)
  • 6 nopţi cazare hoteluri 3/4* (clasificare locală) cu demipensiune
  • feribot Igoumenitza – insula Corfu Şi retur
  • feribot în Insula Egina
  • feribot Agiokampos – Glifa (Insula Evia)

SERVICII NEINCLUSE:

• intrările la obiectivele turistice (aproximativ 2 euro la fiecare mănăstire din Complexul Meteora şi 12 euro la Acropole)
  • asigurarea medicală

ACTE NECESARE:

• carte de identitate valabilă sau paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară.

NOTĂ:

• minorii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a fi lăsaţi să iasă din ţară: să călătorească cu cel puţin un adult însoţitor; să aibă asupra lor acordul ambilor părinţi (sau al părintelui care nu-i însoţeşte) legalizat la notariat; adultul care-i însoţeste, în cazul în care acesta nu este unul dintre părinţi, trebuie să aibă cazier judiciar pe care să-l prezinte la frontieră.
  • programul pelerinajului poate fi modificat de către conducatorul de grup, ca ordine de desfăşurare sau se pot înlocui unele obiective sau hoteluri în functie de anumite situatii speciale.
  • categoria hotelurilor este cea oficială pentru Grecia.

PENTRU ÎNSCRIERI ŞI ALTE INFORMAŢII VĂ PUTEŢI ADRESA LA PANGARUL BISERICII  IANCU VECHI-MĂTĂSARI SAU LA TELEFON 021.642.29.13