PELERINAJ ÎN GRECIA – INSULA CORFU 02 – 08 mai 2016

PELERINAJ ÎN GRECIA – INSULA CORFU în perioada 02 – 08 mai 2016 (7 zile / 6 nopți)

ZIUA 1 – luni, 02 mai (750 km): Plecare din Bucureşti la ora 06.30 de la biserica Iancu Vechi-Mătăsari pe ruta Giurgiu – Ruse – Sofia – oprire la mănăstirea Rila (închinare la moaştele Sfântului Ioan de Rila) – Promahonas – Serres – Tesalonic, cazare și cină în Tesalonic.

ZIUA 2 – marți, 03 mai (250 km): Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la biserica Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir (închinare la moaştele Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir). Tur pietonal: biserica Sfântul Gheorghe, cea mai veche biserică din Grecia (sec. V), Arcul lui Galeriu (monument situat pe Calea Ignatia, ridicat în anul 304 d.Hr.), închinare la moaştele Sfântului Vasile cel Nou în biserica Sfânta Sofia şi la moaştele Sfântului Grigorie Palama care se află în catedrala mitropolitană din Salonic, Turnul Alb (simbol al oraşului, sec. XV). Plecare spre Kalambaka cu oprire la mănăstirea Sfânta Paraschevi în Valea Tembi. Cazare și cină la Kalambaka.

ZIUA 3 – miercuri, 04 mai (200 km): Mic dejun. Vizitarea mănăstirilor din Complexul monastic Meteora. Plecare spre Igoumenitsa, traversare cu feribotul spre Insula Corfu. Închinare la moaștele Sfântului Ierarh Spiridon diîn catedrala Sfântul Spiridon. Cazare și cină în Corfu.

ZIUA 4 – joi, 05 mai (460 km): Mic dejun. Traversare cu feribotul Corfu – Igoumenitsa. Deplasare spre Patras, închinare la moaştele şi o parte din crucea Sfântului Andrei din biserica Sfântului Apostol Andrei . Cazare și cină în Atena.

ZIUA 5 – vineri, 06 mai (110 km): Mic dejun. Deplasare către portul Pireu, traversare cu feribotul Pireu – Eghina. În Insula Eghina, închinare la moaştele Sfântului Nectarie Taumaturgul aflate în mănăstirea Sfânta Treime. Traversare cu feribotul Eghina – Pireu. Deplasare la Nea Makri (lângă Atena), pentru închinare la moaștele Sfântului Efrem cel Nou. Cazare și cină în Atena.

ZIUA 6 – sâmbătă, 07 mai (520 km): Mic dejun. Plecare spre Tesalonic prin insula Evia pentru închinare la moaştele Sfântului Ioan Rusu (Prokopi) şi vizitarea mănăstirii Cuviosului David. Traversare cu feribotul Agiokampos – Glyfa. Vizitarea mănăstirii Kato Xenia (l unde se află o parte din Brâul Maicii Domnului). Cazare şi cină la Nei Pori.

ZIUA 7 – duminică, 08 mai (800 km): Mic dejun. Vizitarea mănăstirii Sf. Dionisie de pe muntele Olimpului. Plecare spre România, sosire în Bucureşti în funcție de traficul auto și formalitățile vamale.

TARIF:  460 EURO/pers. cazare în cameră dublă
SUPLIMENT SINGLE: 130 EURO
SERVICII INCLUSE:
- transport cu autocar clasificat;
- 6 nopţi cazare în cameră dublă în hoteluri de 3 și 4* (clasificare locală) cu demipensiune;  Plata de intrare la unele obiective vizitate;
- feribot Igoumenitsa – Corfu – Igoumenitsa (Insula Corfu); feribot Pireu - Eghina – Pireu (Insula Eghina); feribot Agiokampos – Glyfa (Insula Evia)
SERVICII NEINCLUSE:
- Asigurare medicală;

Pentru înscrieri şi alte informaţii vă rugăm să vă adresaţi la pangarul bisericii (tel. 021 642 2913)