PELERINAJ IN TARA SFANTA 14 - 20 APRILIE 2015

Marţi, 14 aprilie 2015: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) - la ora 7:30, cursa EL Al LY574. Decolare ora 10:50, sosire pe aeroportul Ben Gurion la ora 13:25.

Deplasare la Lod – închinare în biserica în care se află mormântul şi moaştele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Miercuri, 15 aprilie 2015: Mic dejunDeplasare la Muntele Taborului – închinare în biserica ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului); apoi la Cana Galileei – închinare în biserica ortodoxă care aminteşte de minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Deplasare la Nazareth – închinare în biserica ortodoxă Sfântul Gavriil (cu izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în biserica catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Râul Iordan – Yardenit: – loc amenajat pentru a intra în apa Iordanului. Cazare şi cină la hotel în Nazareth/Tiberias.

Joi, 16 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în biserica care aminteşte de Predica de pe munte a Domnului, apoi la Tabgha – biserica care a fost construită pe locul înmulţirii pâinilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), biserica Sfântului Petru. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sfântului Petru, închinare în biserica ortodoxă din Capernaum. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Închinare în mănăstirea Sfântului Cuvios Gherasim. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Vineri, 17 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: mănăstirea ortodoxă a Înălţării Domnuluimănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu biserica naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica care adăposteşte mormântul Maicii Domnului şi grota trădării. Deplasare pe Muntele Sionului – vom vizita biserica Adormirii Maicii Domnului, foişorul „Cina cea de Taină” şi mormântul sfântului prooroc David. Deplasare la  Zidul Plângerii. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Sâmbătă, 18 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare în pustiul Iudeii (15 km) pentru a vizita mănăstirea Sfântului Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sfântului Sava) şi mănăstirea Sfântului Teodosie cu peştera Magilor în care se află mormintele Sfântului Teodosie, Sfintei Sofia – mama Sfântului Sava, Sfintei Evloghia – mama Sfântului Teodosie, Sfintei Teodota – mama Sfinţilor Cosma şi Damian; apoi la Bethleem, unde ne vom închina în biserica ortodoxă a Naşterii Domnului (care adăposteşte peştera în care s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos. Deplasare la Ein Karem, unde ne vom închina în biserica Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul şi Izvorul Sfintei Fecioarei Maria. Cazare şi cină la hotel în Ierusalim.

Duminică, 19 aprilie 2015: Mic dejun. Deplasare spre Ierihon - participare la Sfânta Liturghie la Aşezământul Românesc de la Ierihon. După Sfânta Liturghie, deplasare spre cetatea  Ierusalimului pe poarta Sfântului Ştefan. După ce ne închinăm în biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfânta Fecioară Maria, parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos până la biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântului Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc). Cazare şi cină la hotel în Ierusalim

Luni, 20 aprilie 2015: Mic dejun.  Deplasare către Hozeva – mănăstirea Sfântului Gheorghe (închinare la moaştele Sfântului Ioan Iacob Românul). Privire panoramică asupra mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii. Închinare în biserica „Dudul lui Zaheu”. Sosire la aeroport ora 16:30. Decolare - 19:40, sosire Bucureşti ora 22:35, cursa El Al LY571.

PREŢUL PELERINAJULUI ESTE DE 710  EURO DE PERSOANĂ LOC ÎN CAMERA DUBLĂ

(SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 250 EURO)

SERVICII INCLUSE

• bilet de avion cursă Bucureşti – Tel Aviv - Bucureşti;
  • taxele de aeroport ;
  • 2 nopti cazare Tiberias/Nazareth, 2 nopti cazare Betlehem, 2 nopti cazare Ierusalim, hotel 3,4* - clasificare locala cu demipensiune
  • transport autocar aer condiţionat;,
  • intrările la obiectivele menţionate în program;
  • ghid local vorbitor de limba romana in Israel
  •   asigurare de sănătate - se încheie persoanelor cu vârsta de până la 79 ani (inclusiv), asigurare de tip STANDARD   încheiată la Societatea de Asigurare CITY INSURANCE.​

FIECARE PELERIN VA PRIMI GRATUIT O  BIBLIE ŞI UN DVD : “ PELERINI ÎN ŢARA SFÂNTĂ ”

La preţul pelerinajului se adaugă 25 euro pentru şoferii autocarului şi personalul hotelier care se plăteşte reprezentantului Agenţiei partenere din Israel