Pelerinaj Israel

Ziua I, luni, 17 aprilie ORA 04:00  Întâlnire pe aeroportul international Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) - cursa TAROM RO155. Decolare la ora 06:00, sosire pe aeroportul international Ben Gurion la ora 08:35. Deplasare la Muntele Tabor – pentru închinare la biserica ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Cana Galileii – închinare la biserica ortodoxă care aminteşte de minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth –pentru închinare la biserica ortodoxă Sf. Gavriil (cu izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi la biserica catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină hotel în Tiberias.

Ziua II, marti, 18 aprilie: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare la biserica care aminteşte de predica de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, râul Iordan – Yardenit: loc amenajat pentru a intra în apa Iordanului. Deplasare pe Valea Iordanului şi pe lângă Marea Moartă  pana la Taba in Egipt. Cazare şi cină in Taba la hotel 4*.

Ziua III, miercuri, 19 aprilie: Mic dejun. Continuarea drumului prin deşertul muntos spre mănăstirea Sfânta Ecaterina. Cazare la hotel St. Catherine – Sinai.  Închinare la m ănăstirea greco – ortodoxa Sf. Ecaterina – cea mai veche mănăstire ortodoxă din lume  in care a viețuit Sf. Ioan Scărarul si Sf. Nil, Filotei, Anastasie, Grigore si in care se găsesc moaștele Sfintei Mare Mucenite Ecaterina; gropnița cu moaștele Sf. Stefan Sinaitul, Paraclisul  Sfântului Prooroc Moise, muzeul mănăstirii – cu o importantă colecție de icoane vechi de o deosebită valoare. Cazare şi cină St. Catherina 3*.

Ziua IV, joi, 20 aprilie: Dimineața in jurul orei 01.00 se va urca pe Muntele Sinai - locul in care Moise a primit Tablele Legii. Urcarea este opționala. Cine nu doreste sau nu poate depune efort fizic rămâne cazat in camera. (pentru munte: lanterna, rucsac, fes, incaltaminte si imbracaminte adecvata) După micul dejun, întoarcere in Ierusalim - Israel. Scurta oprire la Marea Moarta, stâlpul de piatră - soţia lui Lot. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua  V, vineri, 21 aprilie: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: mănăstirea ortodoxă a Înălţării Domnuluimănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi rugăciunea domnească „Tatăl nostru”), mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), apoi, biserica ce adăpostește mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Deplasare pe Muntele Sionului – unde ne vom închina la biserica Adormirii Maicii Domnului, foişorul „Cina cea de Tain㔺i mormântul Sfântului Prooroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii și Aşezământul Românesc de la Ierusalim. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua VI, sambata, 22 aprilie:   Mic dejun. Deplasare către Hozeva – mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Închinare la mănăstirea Sf. Gherasim. Închinare la mănăstirea „Dudul lui Zaheu” şi la Aşezământul Românesc de la Ierihon. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la biserica Sf. Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sf. Mormânt, locul unde s-a aflat Sf. Cruce, etc). Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua VII, duminica, 23 aprilie:  Mic dejun. Bethleem – ne vom închina la biserica ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de Maicii Domnului), Grota Laptelui. Deplasare la Ein Karem – ne vom închina la biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi izvorul Sfintei Fecioare Maria. Deplasare la Lod – închinare în Biserica ce adăposteşte mormântul şi moaştele Sf. Gheorghe. Sosire la aeroport ora 17:30. Decolare - 20:05, sosire Bucureşti ora 22:50, cursa Tarom RO152.