PELERINAJ LA LOCURILE SFINTE DIN ISRAEL SI EGIPT 4-15 iunie 2012

Ziua I :

• Întâlnire pe aeroportul internaţional Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) la ora 04:00, decolare ora 06:00, cu zborul Tarom RO155 - sosire pe Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv la ora 08:35.
  • Vizitarea bisericii Sf. Gheorghe din Lodunde se află mormântulşi o parte din sfintele moaşte ale Sf.Mc. Gheorghe.
  • Deplasare spre Galileea pe muntele Tabor pentru a vizita biserica ortodoxă “Schimbarea la Faţă”, apoi pelerinajul continută la Cana Galileei (biserica construită pe locul unde a avut loc minunea transformării  apei în vin) şi la  Nazareth (biserica ortodoxă Sf. Arhanghel Gavriil şi biserica romano-catolică Bunavestire).
  • Cină şi cazare în Nazareth/Tiberias – hotel 4*.

Ziua II:

• Mic dejun.
  • Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, a bisericii de la Tabgha (construită pe locul unde Mântuitorul a hrănit 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), a bisericii Sf. Petru (repunerea Sf. Petru în rândul Apostolilor), Muntele Fericirilor, Yardenit – locul amenajat la Râul Iordan. Deplasare la Ierihon – cel mai vechi oraş din lume, vizitarea bisericii „Dudul lui Zacheu” şi a Aşezământului românesc de la Ierihon.
  • Cină şi cazare în Bethleem – hotel 4*.

Ziua III:

• Mic dejun. Deplasare la Muntele Măslinilor (biserica Înălţării, mănăstirea Pater Noster („Tatăl nostru”), mănăstirea „Domnius Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani (biserica Naţiunilor), mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării.
  • Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi vizitarea casei în care a locuit Sf. Fecioară Maria în Cetatea Antonia.
  • Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale lui Iisus, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (cu Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sf. Cruce).
  • Vizită la Aşezământul Românesc de la Ierusalim.
  • Cină şi cazare în Bethleem – hotel 4*.

Ziua  IV:

• Mic dejun. Vizitarea oraşului Bethleem (biserica Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos), apoi pelerinajul continuă la mănăstirea Sf. Sava(moaştele Sf. Sava) şi mănăstirea Sf. Teodosie.
  • Deplasare pe Muntele Sion (Foişorul „Cina cea de Taină”; Mormântul Proorocului David şi Biserica Adormirii Maicii Domnului) şi la Zidul Plângerii.
  • Cazare şi cină în Ierusalim – hotel 4*.

Ziua V:

• Mic dejun. Deplasare la Hozeva (mănăstirea Sf. Gheorghe cu sfintele moaşte ale Sf. Ioan Iacob Românul). Mănăstirea Sf. Gherasim.
  • Deplasare către Egipt cu oprire la Marea Moartă.
  • Cazare şi cină în Taba (Egipt) – hotel 4*.

Ziua VI:

• Mic dejun. Deplasare în Peninsula Sinai, vizitarea Mănăstirii Sf. Ecaterina (moaştele Sf. Ecaterina, moaştele Sf. Ştefan Sinaitul, Rugul Aprins).
  • Cazare şi cină în staţiunea Sf. Ecaterina – hotel 3*.

Ziua VII:

• Opţional la ora 1:30 ascensiune pe Muntele Sinai (lanternă, încălţăminte şi îmbrăcăminte adecvată ascensiunii la 2285m).
  • Ora 08.00 întoarcere la hotel. Mic dejun.
  • Deplasare spre Ein Sokhna, oprire la Mănăstirea 7 Fete.
  • Cină şi cazare în Ein Sokhna – hotel 4*.

Ziua VIII:

• Mic dejun. Vizitarea mănăstirii Sf. Pavel (moaştele Sf. Pavel Tebeul, sec. V) şi a mănăstirii Sf. Antonie (mormântul Sfântului Antonie cel Mare, sec. IV).
  • Cină şi cazare în Cairo – hotel 4*.

Ziua IX:

• Mic dejun. Vizitarea platoului Giza (cu cele 3 piramideşi Sfinxul).
  • Deplasare spre zona creştinăpentru vizitarea bisericii El Muallaka(biserica Suspendată), închinată Sfintei Fecioare Maria, a bisericii Sf. Gheorghe (părticele din moaştele Sf Gheorghe), a bisericii Sf. Serghie şi Vah (moaştele Sf. Serghie şi Vah şi ale Sf. Bashnouna) construită  lângă peştera care a adăpostit Sfânta Familie şi a bisericii Sf. Fecioare Maria din El Zeitoun.
  • Cină şi cazare Cairo–hotel 4*.

Ziua X:

• Mic dejun. Deplasare spre Wadi El Natroun.
  • Vizitarea mănăstirii Sf. Macarie (moaştele Sf. Macarie Egipteanul, Sf. Macarie Alexandrinul, Sf. Macarie Cetăţeanul, mormântul şi o parte din moaştele Sf. Ioan Botezătorul), a mănăstirii  Sf. Paisie cel Mare (moaştele Sf. Paisie cel Mare) şi a mănăstirii El Surian (copacul Sf. Efrem Sirul).
  • Cină şi cazare în Alexandria – hotel 4*.

Ziua XI:

• Mic dejun.
  • Vizitarea catedralei Sf. Apostol şi Evanghelist Marcu din Alexandria (mormântul şi moaştele Sf. Ap. Marcu), cu oprire lângă Biblioteca din Alexandria şi a  locului celebrului Far din Alexandria, considerat una din cele 7 minuni ale lumii antice).
  • Vizitarea mănăstirii Sf. Mina (moaştele Sf. Mina şi ale papei Chiril VI).
  • Deplasare la Cairo.
  • Timp liber până la plecarea spre aeroport.

Ziua XII:

• Decolare la ora 03:10 de pe aeroportul internaţional din Cairo şi aterizare pe aeroportul internaţional Henri Coandă-Otopeni în jurul orei 06:00.

PRET : 700 EURO + 400 USD/persoană/loc cameră dublă

SERVICII INCLUSE:

• bilete de avion Bucureşti – Tel Aviv  şi Cairo – Bucureşti; taxele de aeroport
  • taxă viză de Egipt;
  • 10 nopţi cazare (1 noapte Nazareth/Tiberias 4*, 2 nopţi Bethleem 4*, o noapte Ierusalim 4*, o noapte Taba 4*, o noapte Sf. Ecaterina 3*, o noapte Ein Sokhna 4*, două nopţi Cairo 4*, o noapte Alexandria 4*) – în regim de  demipensiune;
  • transport autocar cu aer condiţionat;
  • intrările la obiectivele menţionate în program;
  • deplasare pe Muntele Tabor cu taxiuri, la mănăstirile Sf. Sava şi Sf. Teodosie
  • ghid vorbitor de limbă română în Israel/ limbă engleză în Egipt
  • preot însoţitor.

SERVICII  NEINCLUSE