Adormirea Maicii Domnului - Hramul istoric al bisericii Iancu Vechi-Mătăsari

Marti, 1 august 2023, incepe postul Adormirii Maicii Domnului. Această perioadă de pregătire duhovniceasca a fost rânduită pentru cinstirea sărbătorii Adormirii Maicii Domnului și a praznicului Schimbării la Faţă, care este sărbătorit pe 6 august.

Postul Sfintei Marii, dupa cum este cunoscut in popor, ne aduce aminte de virtuţile și darurile Maicii Domnului, precum şi de postul pe care Născătoarea de Dumnezeu l-a ţinut cu puțin timp înainte de mutarea ei din această viaţă.

Maica Domnului este ocrotitoarea bisericii si a comunitatii de credinciosi a Parohiei Iancu Vechi-Matasari.

Pentru aceasta perioada, va propunem un program liturgic mai intens prin care sa ne hranim sufletele si care sa ne ajute sa ne regasim linistea si pacea interioara.

Programul special dedicat sărbătorii:

• Luni, 14 august: 18:00 - slujba de priveghere (Vecernie si Litie), urmată de Prohodul Maicii Domnului și de tradiționala procesiune în jurul bisericii
  • Marti,15 august: 8:30 - slujba UItreniei, Sfanta Liturghie si slujba de Parastas pentru slujitorii, ctitorii si credinciosii parohiei, trecuti la Domnul.

Va asteptam cu bucurie la sfintele slujbe!